Правила безпечної поведінки
з незнайомими людьми для дітей

/Files/images/Незнайом.jpg

Незнайомі люди: правила безпеки для дитини

Більшість маленьких дітей довірливі і легко йдуть на контакт з незнайомими людьми. Нерідкі випадки, коли зловмисники просто відводять майбутніх жертв з дитячих майданчиків. Завдання батьків – захистити малюка від небезпечних незнайомців. А для цього необхідно навчити його правильно реагувати на увагу з їхнього боку.

Коли починати розмову про поведінку з незнайомцями?

Розповідати дитині про ризики, пов’язані з незнайомими людьми, можна в будь-якому віці. Але зрозуміти вас і адекватно застосувати отримані знання на практиці вона зможе приблизно в три роки. У цьому віці дитина вже здатна міркувати, але ще дуже наївна і довірлива. Найпростіше заборонити будь-яке спілкування з незнайомцями у вашу відсутність. Потрібно пояснити, що, коли ви поруч, дитина в безпеці і може говорити з ким хоче. Якщо вас немає – розмовляти і тим більше йти з ким-то небезпечно.
Ні в якому разі не можна лякати дитину, що за погану поведінку її забере дядько з мішком або Баба-Яга. У разі, якщо її реально схопить незнайомець, вона може перелякатися і не збагнути, що робити, або ж сприйняти викрадення як покарання за непослух, і навіть не намагатиметься звільнитися.
Дітям молодшого віку буває складно сприймати серйозну інформацію на слух. Щоб малюк запам’ятав, як правильно поводитися, найбільш небезпечні ситуації можна зобразити в ігровій формі. Для цього батьки можуть самі виступити у ролі викрадачів або пограти в ляльки з дитиною.

Які небезпечні ситуації для дитини

Більшість дітей, навіть відносно дорослих (в 6-8 років), наївно вірить, що небезпечні незнайомці бувають страшними і з самого початку здаються підозрілими. Поясніть, що зловмисник може бути цілком симпатичним і навіть однолітком малюка. Тому небезпечно не тільки, коли дитину хапають і тягнуть в невідомому напрямку, але і коли:
· Пропонують покататися на машині або сходити купити цукерок;
· Просять допомогти спіймати кошеня, що загубилося, або показати потрібний будинок;
· Дзвонять у двері і просять відкрити від імені електрика, сантехніка іт. д.;
· Розповідають, що мама затрималася і попросила колегу або друга забрати дитину з майданчика або школи.
Дитина повинна розуміти, що будь-яке спілкування з незнайомими людьми потенційно небезпечне, тому завжди треба слідувати вказівкам батьків в такій ситуації.

Правила поведінки дитини з незнайомими людьми

Кожна дитина, яка хоч на хвилину залишається без нагляду батьків або інших дорослих, повинна знати правила, які допоможуть їй уникнути небезпеки при спілкуванні з незнайомцями:
· Ніколи і нікуди не ходити з незнайомими людьми. Мова йде не тільки про дорослих, це можуть бути й діти. Якщо новий хлопчик на дитячому майданчику розповідає, що в сусідньому дворі веселіше і пропонує сходити подивитися, необхідно відмовитися. Якщо незнайома дівчинка каже, що боїться пройти повз собаку біля будинку і просить проводити, не треба цього робити.
· Ні за що не відкривати двері незнайомцям. Ким би вони не представлялися і що б вони не говорили, необхідно негайно зателефонувати батьками і розповісти про це. Якщо вдома є сусіди, можна зателефонувати їм і попросити розібратися.
· Не дозволяти незнайомим людям торкатися до себе. Якщо людина наближається або простягає руку, краще негайно тікати.
· Не підходити до чужих автомобілів і тим більше не сідати в них. Якщо водій або пасажир просять показати дорогу, зробити це можна, вказавши напрямок рукою здалеку.
Усі батьки намагаються виховати дітей добрими і чуйними. Але заради її безпеки треба розповісти дитині, що вона не зобов’язана допомагати незнайомій людині, навіть якщо цього вимагає суспільна мораль. Наприклад, мила старенька просить допомогти їй донести покупки в сусідній будинок. Звичайно, добре вихована дитина захоче допомогти бабусі. Але набагато безпечніше буде порадити літній жінці попросити допомоги у когось з дорослих і подзвонити батькам, відійшовши на безпечну відстань.

Дитина повинна чітко запам’ятати алгоритм дій у випадку, якщо з нею заговорить незнайомець:

· Оцінка ситуації. Дитина повинна знати, що будь-незнайомець потенційно небезпечний. Але, якщо вона знаходиться в добре знайомому місці і батьки поруч, а людина не робить спроб наблизитися, можна не панікувати завчасно.
· Дотримання дистанції. Зазвичай більш-менш безпечним вважають відстань у два метри. Покажіть дитині, скільки це, відмірявши сантиметровою стрічкою на підлозі, і поясніть, що, якщо людина наближається, необхідно відходити або тікати від неї.
· Припинення спілкування. Більшість зловмисників – непогані психологи, вони вміють знайти підхід до дитини і його заговорити, приспавши пильність. Тому на будь-які спроби завести розмову діти повинні відповідати «Зараз запитаю у батьків» або щось подібне, відходити на безпечну відстань і/або кликати дорослих.
· Відхід. Якщо незнайомець намагається нав’язати спілкування або відвести дитину, вона повинна негайно припинити розмову і покинути небезпечне місце. Але робити це треба обережно. Якщо для того, щоб потрапити додому, дитині треба зайти в порожній під’їзд, темне підворіття іт. д., краще не ризикувати, а підійти до знайомих дорослих і розповісти про ситуацію. Якщо поблизу немає нікого знайомого, можна попросити допомоги у поліцейського, охоронця або продавця в магазині, будь-кого, хто явно не пов’язаний з передбачуваним зловмисником.
Найнебезпечніше – якщо зловмисник вже схопив дитину і тягне. Розкажіть, що в цьому випадку треба не тільки намагатися звільнитися будь-якими способами, але й кликати на допомогу. Обов’язково треба кричати, що це чужа людина, і вона викрадає дитину, інакше оточуючі можуть розцінити це як жарт або сімейну сцену.

Постарайтеся якомога зрозуміліше розповісти дитині, у які небезпечні ситуації вона може потрапити. Це не означає залякати, треба попередити і підготувати. Пам’ятайте, що ваша розповідь може врятувати дитині життя.

Кiлькiсть переглядiв: 678

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.